2008. május 13., kedd

Jackie Chan 10 legveszélyesebb mutatványa

Jackie Chan filmes karrierje kaszkadőrként indult, majd hamarosan kitűnt azzal, hogy nagyon merész dolgokat is bevállalt. Hírességként sem hagyott fel azzal a szokásával, hogy összetörje magát egy-egy filmje kedvéért. A Cinemassacre.com összeállította a 10 legmerészebb kaszkadőr trükköt, amit Jackie művelt. Többször megsérült, a legjobban az Istenek fegyferzete forgatásán, egy kevésbé veszélyesnek tűnő attrakció során, amikor egy faág letört alatta.(Látható a videón.)
Nézzük a válogatás miként osztályozta ezeket:
10.First Strike. Jackie Snowboardról egy helikopterre ugrik, onnan a jeges vízbe. Tényleg nem volt alatta semmi védőruházat és komoly fagyási sérülései lettek.
9. Istenek fegyverzete: ugrás egy léggömb tetejére. Valószinüleg egy helikpoterből ugrott rá, mert a szikláról nem volt elég a magasság, a filmben viselt hátizsákja pedig egy ejtőernyőt rejtett.
8. Elveszett zsaru: egy derekára tekert kötéllel hajt végre egy ugrást.
7. Rendőrsztori 3. : Kötéllétrán való lógicsálás egy helikopterről. Innen majd vonatra szállnak, ahol Jackiet elüti a helikopter, amikor átlendül egy vízpumpán. (Velem is mindig ez történik ilyenkor.)
6. Elveszett zsaru: 21 emeletet csúszik egy 45 fokos épületen.
5. Győztesek és vesztesek: görkoris jelenet, átsiklás egy kamion alatt, aztán ráadásnak még ötven autót is összetörnek.
4. Rendőrsztori 2. Ugrás a kamion és busz tetetjén át egy üvegtáblán keresztül- újabb néhány öltés.
3. Rendőrsztori. Jegy nélkül utazik a buszon egy esernyőn lógva. Amikor megállítja a buszt, a három kaszkadőrnek az autóra kellett volna esnie, megsérülnek.
2. Project A: Leesik a toronyóráról, Harold Lloyd klasszikusát idézve. Az esés rosszul sikerül, a második napernyőnek nem kellett volna kiszakadnia.
1. Rendőrsztori. Csúszás az áruházban a felvillanyozott oszlopon. Landolás egy üveg-butikban.
Miért ez lett az első? Mert senki nem tudta megmondani, hogy nem fogja-e Jackie-t halálos áramütés érni, illetve nem sok nagy esélyt jósoltak neki, hogy nem lesz baj. Mivel az áruház bérlésére már nem volt több pénz, nem volt idő átgondolni a dolgot. Látszik is az elszántság az arcán: most vagy soha!

2008. május 12., hétfő

A fiatal Jet Li

Érdekes archív felvétel: Jet Li a kínai nemzeti bajnokságon. Jet nyolc évesen kezdett edzeni a Pekingi Sportakadémián. Ötször nyert wushu bajnokságot, a legelsőt 11 évesen. (A wushu Kína nemzeti sportja, mely különböző harcművészetek akrobatikus előadása.)




Itt pedig 15 éves:

..és a legrosszabb!

Kult. Legendás! Minden idők legrosszabb harci jelente! :)

Minden idők legjobb harci jelenete 2.

Sokszor hallottam ezzel a jelzővel illetni a következő jelenetet. Jackie Chan ellenfele Benny Urquidez. Róla érdemes tudni, hogy kilenc fajta harcművészeti ágban szerzett fekete övet. Full kontakt karate-bajnokként 200 győzelemmel(ebből 57 K.O.) vereség nélkül vonult vissza. Ő az egyetlen harcos, aki 6 hat világszervezet bajnokaként öt különböző súlycsoportban győzedelmeskedett. 42 évesen egyszer még visszatért és legyőzte a 25 éves japán világbajnokot. Nyugdíjasként akciófilmeket koreografál, sztárokat edz és készít fel harci jelenetekre.

Minden idők legjobb harci jelenete 1.

Melyik minden idők legjobb harci jelenete? Sok ember, sok féle ízlés. Talán tarthatnánk erről mi is szavazást. Minden esetre bemutatok néhányat, hogy legyen miből válogatni. Az egyik legismertebb ilyen jelenet Bruce Lee és Chuck Norris verekedése a Sárkány útjából. Norris nyilatkozta valahol, hogy nem volt előre megírt koreográfia, egyszerűen csak odaálltak és elkezdtek bunyózni. Néhány óra és kész lett a jelenet. Persze vágni kellett. Bruce Lee folyamatosan kezdte átvenni tőle a magas rúgások technikáját. Ebben az időben már Bruce Lee már dolgozott a Jet Kune Do alapjain, szeretett mindenkitől tanulni és mindent beolvasztani harcművészetébe. Itt mutatta be először a Muhamed Alitól tanult szökdécselést is.
Tang Lung a végén leteríti az amerikai holttestét a kabátjával,kifejezve tiszteletét az ellenfele iránt. Ez teljesen spontán reakció volt Bruce Lee részéről, szintén nem volt megírva.

Jackie Chan: barátnővel nézős film

Barátnőm némi érdeklődést mutatott a kung-fu filmek iránt. Persze csak azért, mert szerette volna megérteni, mi is nálam ez a mánia. A küzdő sportok persze elég messze állnak tőle és filmekben is inkább a dráma- és művész alkotások a kedvencei. Egy gyenge pillanatában megígérte nekem, hogy megnéz velem egy verekedős filmet. Melyik legyen az? Nem szerettem volna teljesen elriasztani, így először is a Jet-Li-féle Hero-ra gondoltam, mivel az elég művészi, a képei erőteljesek, színesek és festőiek. De hirtelen nem találtam meg, így egy 1999-es Jackie Chan mozi került a lejátszóba, a Szépfiú. (Nem hinném, hogy az eredeti Gorgeous, azaz Csodaszép cím Jacki-re vonatkozott volna, mikor ott volt a tajvani szépségkirálynő, Qui Shu is a stáblistán) Ez a film abszolút barátnő-barát, hiszen fő vonala a romantika, a humor elég visszafogott, nem a burleszk és bohózat hagyományait követi. Újranézve viszont én lepődtem meg a legjobban azon, hogy sokkal többet mond el a harc szelleméről, mint sok más alkotás. C.N.(Jackie Chan) és Alan(Bradley James Allan) két box-jelenete nagyon dinamikus és látványos. A Schobert Norbi-hasonmás Alan kis termetü és jó mozgású harcos. Megformálója,Bradley James Allan már jó néhány J.C. filmben feltünt, többnyire kisebb szerepekben, leggyakrabban kaszkadőrként. Kettejük párviadala remekül szemlélteti a küzdő sportok szellemiségét. Talán ez a film érzékelteti legjobban azt a valamit, ami bennünket, férfiakat folyton űz belülről, hogy keressük és vállaljuk a kihívásokat. Folyton harcolunk önmagunkkal és akkor is győzni akarunk, ha annak nincs is más tétje.
Barátnőm kellemesen csalódott, igaz a verekedős jelenetek szerinte szépen koreografált, inkább táncra hasonlító magasfokú mozgáskultúrára utaló cselekedetek, nem pedig valami véres dolog, amire pl. egy kocsmai verekés hallatán asszociálhatnánk. Csak sajnos olyan gyorsak, hogy ő nem is érti, hogy védenek ki egy ütést. Érdekes, nekem pont a sebesség tetszik. A gyorsaság minden harcművészet lényeges eleme, ahogy a mondás is tartja: "Minden technikának van ellenszere- kivéve ha elég gyors."

Jet Li poszter a Múmia 3-ból


Rob Cohen rendező honlapján megtekinthetők a legújabb Múmia-film,a The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor előzetes plakátjai. A főszereplők: Jet Li, Michelle Yeoh és persze Brendan Fraser. Rob Cohen olyan akció filmeket rendezett már, mint pl. az xXx, Halálos iramban és a 1993-as Sárkány: Bruce Lee élete.

2008. május 5., hétfő

Hiroyuki Sanada

 Gyermekkorom egyik klasszikusa volt a Magyarországra először behozott ninjás-szamurájos film, az: Öld meg a shogunt! Eredetileg: Ninja bugeicho momochi sandayu (1980), angolul pedig Shogun's Ninja. 
Ebben a filmben voltak először láthatók ninják és gyakorlatilag ez volt az első 
moziban vetített keleti verekedős film. A Bruce Lee filmek pl. csak néhány 
évvel később, a vhs-korszak beköszöntével érkeztek meg hozzánk. Kb. tíz éves 
gyerekként csak ámultam a bunyókon, bár kissé véres volt a film még nekem,
hiszen volt abban kéz levágás, forró olajban fürösztés és hereropogtatásos kínzás is.



 Aztán a vhs magnók idején volt még egy nagy klasszikus a "Ninja commando". Ezt a filmet speciel csak németül láttam, de kb. ötvenszer. Egy japán ninja és egy 
kínai kungfus csávó verekedte végig a finálét egy pagodaában. Aztán rájöttek, hogy testvérek. Na,kb. ennyit értettem belőle. Egy jellemző jelenet:



A két filmben közös volt a főszereplő: Hiroyuki Sanada. Gondoltam rég eltűnt ez a színész is, de nem rég felismertem a Csúcsformában 3-ban. Ha jobban megnézem, valójában vagy 30 éve csúcson van és olyan klasszikusokban játszott, 
mint pl. az eredeti Ring (Kör)című horrorremek,láttam a Sunshine c. sc-fiben is. Csak nem ismertem fel. :)
Szerepei között voltak drámák, romantikus filmek, vígjátékok, tehát nem mindig a karate tudásával kellett csillognia. Aztán ott volt a Tom Cruis-féle Utolsó szamurájban is.
Sanada 1960 okt.12-én született Tokyoban és első szerepét öt évesen játszotta egy Sony Chiba filmben(ő volt Shogen is). Amikor 11 éves korában édasapja meghalt, csatlakozott a Sony Chiba által szervezett Japán Akció Clubhoz. Akció karrierje 1978-ban kezdődött a Shogun's samurai című filmmel, de késöbb már drámai szerepekkel is sikert aratott. 1999-2000 között a bolondot játszotta az angol nyelvű Lear király című produkcióban a Royal Shakespeare Co tagjaként, mint az első japán színész. 1990-ben elvette feleségül Satomi Tezuka szinésznőt, de hét év múlva elváltak.

2008. május 4., vasárnap

Jet Li: The Master

 Nem volt könnyű rábukkanni a net bugyraiban erre az 1986-os mozira. Felirat meg aztán végképp nem került hozzá, főleg, hogy Master címen több tucat film is létezik. Szóval az eredeti film címe: Long xing tian xia. A fiatal Jet Li amerikában forgatott filmjével be szeretett volna törni Hollywoodba, de ez épp úgy sikertelen próbálkozás maradt, mint Jackie Chan The Big Brawl-ja(1980) vagy a 1985-ös Protector. Az igazi áttörésre Jackie-nek a Csúcsfomábanig, Jet Li-nek a Halálos fegyver 4-ig kellett várni, ill. Hongkong visszacsatolásával nem maradt más hátra, mint előre. /Sammo Hung pedig a Harc törvénye című sorozattal vándorolt Amerikába/
Érdekes, az amerikai filmjeik szerintem mindegyiküknek gyengébbek lettek, és nem a sztorik miatt, egyszerűen felhigítják a verekedéseket, el kerül a hangsúly róla. Azon kívűl a világ legjobb bunyós-kaszkadőrjei kínaiak, Amerikában nehéz őket helyettesíteni.
 Szóval a sztori annyira nem bonyolult, hogy gyengécske angol tudásommal is simán levágtam. Jet amerikában élő mesterét látogatja meg, de mire odaér egy Jonny nevű kung-fu bajnok laposra veri az öreg Tak bácsit. /Nem összetévesztendő a Szomszédok Taki bácsijával!/ Egyet találhattok ki fog bosszút állni...
 A szereplő gárdából külön ki is emelném az öreg mestert alakító Wah Yuen-t. Láthattuk őt még a Pofonok földjében, mint nyugdíjas kung-fu mestert, vagy a Police story 3- ban ő volt Panther, akit Jackie Chan kihozott a fegyenc-telepről. De ő volt a főgonosz a Dragon Forever-ben(1988) Jackie, Sammo és Biao ellenében is.
A kezdő összecsapás volt a legjobban megcsinálva, ahol ez a vékony testalkatú emberke küzd a focista-frizurájú alantas bajnokkal, aki viszont nagyon erőteljes és agresszív volt. A harc abszolút hihető, ahogy az öreg a technikáival, mint erő elvezetés és érzékeny pontok támadása ellensúlyozza az dühödt erőt. Jobbnak látjuk a kínai mestert, de mégis hihető, ahogy végül kikap, hiszen ellenfele nem tisztán játszik.
Összességéban nem ez Jet Li legjobb filmje közel sem, de abszolút élvezhető, néhol humoros máskor brutális és megfelelően látványos, egyszeri megnézésre mindenképp javallt.

2008. május 3., szombat

Jön a Szállító 3

Jason Statham kész visszatérni az ex-kommandós, Frank Martin szerepében TRANSPORTER 3-ban. Ez alkalommal új rendezője lesz a sorozattá avanzsált filmnek Olivier Megaton személyében, aki előző munkájaként másodrendezője volt HITMAN című játékadaptációnak.

Luc Besson és Robert Mark Kamen írta a forgatókönyvet, de még nem ismertek a részletei. Az biztos, hogy Robert Knepper (PRISON BREAK) is benne lesz és Francois Berleand is visszatér Tarconi nyomzó szerepében. Csakúgy, mint az előző részekben a Hong Kongi legenda, Corey Yuen gondoskodik a verekedős jelenetek koreográfiájáról.

A várható bemutató: 2009. február 11. (Franciországban)

Bruce Lee: Zöld Lódarázs casting

Ritka, archív videó: egy 1965-ös felvétel, amin az ifjú, huszonnégy éves kung-fu mester amerikai filmes pályája legelején, zakóban, nyakkendőben bűvöl el egy castingoló tévéstábot. A linken 1964-es a felirat, de a szövegből egyértelműen kiderül, hogy későbbi a felvétel: Bruce Lee Brandon nevű fiáról beszélgetnek, aki éppen akkor született meg és már három napja nem hagyja az apját aludni. A jólfésült ifjú apa, aki büszkén, nyugodtan mutatkozik be a kamerának: "A nevem Lee, Bruce Lee."
A több mint nyolcperces jelenetben a san franciscói születésű Lee mesél arról, hogy hat éves kora óta szerepelt hongkongi filmekben, amerikai egyetemre járt, ahol filozófiát hallgatott és arról, mi a különbség a kung-fu, a karate és a dzsiudzsicu között. A negyedik perc után a hang a kamera mögül arra kéri, mutasson nekik egy-két kung-fu mozdulatot és amikor azt válaszolja, hogy egyedül ez nehezebb, a stáb harsány derültségére beküldenek mellé egy szemüveges, riadt, középkorú férfit (valószínűleg a hangmérnököt, mert később egyszer kiszól a hang miatt). És itt kezdődik a dolog érdekes része. Elindul a bemutató, de Bruce Lee sebes kézmozdulatait egyszerűen nem tudja követni a kamera. Karja, mint a kolibri szárnya, úgy rebben a szemüveges fickó felé: a kezéből csak valami elmosódott pacát észlelünk. Lenyűgöző - a kamera mögött a stáb érezhetően megrendül. A show, amihez a felvétel készült, végül nem indult el, de alig egy évvel később Lee megkapta Kato, az ázsiai harcművész-inas szerepét a The Green Hornet (A zöld lódarázs) című szuperhősös tévésorozatban, ahol a címszereplő darázs oldalán agyabugyálta el a bűnözőket. Bruce Lee híres lett Amerikában, Hongkongban egyenesen A Kato-show címmel futott a sorozat. Ennek ellenére Hollywood ekkor még nem érett meg egy kínai sztárra; hiába próbálkozott, a hatvanas években nem sikerült abszolút főszerepet kapnia.